قطره قطره ۱۰

از irPress.org
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کتاب جمعه سال اول شماره ۱۰ صفحه ۱۵۰
کتاب جمعه سال اول شماره ۱۰ صفحه ۱۵۰
کتاب جمعه سال اول شماره ۱۰ صفحه ۱۵۱
کتاب جمعه سال اول شماره ۱۰ صفحه ۱۵۱


شهاب

شهاب یا ستارهٔ دنباله‌دار تکه سنگ‌های عظیم جدا شده از ستارگان و کراتِ منفجر شده است که وقتی وارد جو زمین می‌شود در اثر سرعت زیاد و اصطکاک با قشر هوا مشتعل شده می‌سوزد. خاکستر یا ذرات ریزی از این تکه سنگ‌ها که دارای نیکل و سنگ است غالباً به‌طور پراکنده بر سطح زمین افشانده می‌شود. این احجار از خارج منظومهٔ شمسی وارد می‌شوند و بدین جهت است که معمولاً در ساعات شب به‌زمین می‌رسند؛ زیرا شب، مثلاً در ایران، یعنی موقعی که این قسمت از کرهٔ زمین پشت به‌خورشید و رو به‌خارج منظومهٔ شمسی دارد.


چوب‌پنبه

چوب‌پنبه پوستهٔ خارجی یک نوع بلوط است که کشت آن در اسپانیا و پرتغال رواج دارد، و دوسوم چوب‌پنبهٔ دنیا در این دو کشور تولید می‌شود. درخت بلوط چوب‌پنبه ده تا پانزده متر ارتفاع دارد و قطر آن بین یک تا یک متر و نیم است. معمولاً در بیستمین سال زندگی درخت، پوست آن را می‌کنند تا چوب‌پنبه بسازند و نه سال بعد دوباره پوست قابل استفاده برمی‌آورد. درخت برخلاف تصور، با هر بار پوست کنده شدن شادابی تازه‌ئی می‌یابد و محصول بعدی پوست آن از محصول قبلی بهتر و مرغوب‌تر است. پوستهٔ به‌دست آمده را می‌جوشانند تا مادهٔ مخصوص داخل آن خارج شود و چوب نرم قابل انعطافی به‌دست آید.


استعمار در فضا

در اوایل قرن آینده، مخازن زیرزمینی سوخت به‌پایان خواهد رسید و بی‌گمان انسان برای استفاده از انرژی آفتاب ناگزیر خواهد بود کرات دیگر را به‌صورت مستعمرهٔ فضائی درآورد، زیرا تولید انرژی آفتاب، با نصب ایستگاه‌های نورگیر، در سیارات دیگری که به خورشید نزدیک‌ترند و در معرض تابش بیش‌تری، خواهند بود امکان بهره‌گیری گسترده‌تری از منبع خورشید را میسر می‌کند.


تعداد آدمیانی که قدم بر خاک نهاده‌اند

با توجه به‌تخمین دفتر تحقیقات آمریکائی جمعیت‌شناسی در سال ۱۹۶۲ و انطباق آن با ارقام مستخرجهٔ سازمان بهداشت جهانی برای سال ۱۹۷۸، می‌توان پنداشت که از بدو پیدایش آدمی تا زمان حاضر حدود هشتاد میلیارد نفر پا بر عرصه خاک نهاده‌اند. جمعیت فعلی جهان یک بیستم کلّ ساکنان زمین از بدو پیدایش انسان تا عصر حاضر است.


سفرهٔ آب

سفرهٔ نان، نامی آشناست. لیکن شاید سفرهٔ آب برای همگان شناخته شده نباشد.

آن دسته از طبقات غیرقابل نفوذ اعماق زمین را که مانع عبور آب به‌طبقات پائین‌تر می‌شود و آب‌های فرو رفته از سطح زمین را روی خود نگهداری می‌کند «سفرهٔ آب زیرزمینی» می‌نامند.

هر گاه از سطح زمین مجرائی به‌مخازن وسیع آب که بر سفره‌های زیرزمینی جمع می‌شود بگشائیم، آب‌های مزبور قابل بهره‌برداری خواهد بود. چنان چه طبقات زیرین زمین - که از لایه‌های گرم تشکیل شده است - دَمای خود را به‌سفرهٔ آب زیرزمینی برساند سبب گرم شدن و جوشیدن آب گردآمده می‌شود و بخارات حاصله از آن، هنگامی که بتواند به‌سطح زمین راه پیدا کنند به‌صورت چشمهٔ آب گرم ظهور می‌کنند.


قرص ضدحاملگی و ورم مفاصل

اخیراً در نشریه Lancet گروه محققین به‌سرپرستی دکتر وین گِرِیْوْ Wingrave اعلام کردند برطبق مطالعات انجام شده میزان ابتلاء به‌ورم مفاصل در کسانی که از قرص ضدآبستنی استفاده می‌کنند نصف سایر افراد است و نتیجه گرفته شد که این قرص‌ها از بیماری ورم مفاصل جلوگیری به‌عمل می‌آورد. این بیماری، در دورهٔ بارداری زنانی که به‌درد مفاصل دچار بوده‌اند، به‌سبب افزایش استروژن و پروژستاژن خون آنان پس رفت داشته است. معذلک پزشکان هنوز برای درمان درد مفاصل در زنان، قرص ضدحاملگی را به‌عنوان دارو تجویز نمی‌کنند.


آلودگی هوا

پیشرفت صنعت، اگر از مشکلات آدمی کاسته، در عوض به‌صورتی دیگر مشکل آفرین شده است.

دود و گازی را که از موتور اتومبیل‌ها و دودکش کارخانه‌ها در سال به‌آتمسفر وارد می‌شود تقریباً به۸۷ میلیون تن برآورد کرده‌اند که این خود تنها معادل نیمی از مواد آلوده‌کننده‌ئی است که به‌اشکال مختلف وارد جوّ می‌شود.

گاز و دود متصاعد از زمین شامل دو نوع مواد است:

یکی مواد همشکل که نظایر آن قبلاً هم در جو بوده است مثل Co۲ و So۲ و یک دستهٔ دیگر که قبلاً وجود نداشته و آدمی با سوخت و ساز مواد زمینی آن‌ها را تولید و راهی آسمان می‌کند، که این دسته علاوه بر آلودگی تنفسی، به‌تدریج سبب تغییر در نظام آتمسفر و روال طبیعی آن و تغییر حرارت نقاط مختلف جو می‌شود و باعث عوارض می‌شود از قبیل توفان‌ها و حرکت بادهای خطرناک که گاه سطح وسیعی از زمین را جابجا می‌کند. و بیماری‌های گوناگون برای آدمیان همراه می‌آورد. آمار ادارهٔ بهداشت ملی آمریکا هزینه‌های درمان قربانیان آلودگی هوا را در آن کشور بین ۱۴ تا ۲۹ میلیارد دلار برآورد کرده است.