سخنی با شما

از irPress.org
نسخهٔ تاریخ ‏۱۲ ژانویهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۱:۴۱ توسط Parastoo (بحث | مشارکت‌ها) سخنی با شما» را محافظت کرد: مطابق با متنِ اصلی است. ([edit=sysop] (بی‌پایان) [move=sysop] (بی‌پایان)))
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کتاب هفته شماره ۲ صفحه ۵
کتاب هفته شماره ۲ صفحه ۵
کتاب هفته شماره ۲ صفحه ۶
کتاب هفته شماره ۲ صفحه ۶


اقبال دانشجویان و روشنفکران و طبقه کتابخوان کشور ما به‌نخستین جلد کتاب هفته، که بسی از انتظار ما برتر، و به‌مراتب از اقداماتی که از برای معرفی و تبلیغ آن - به‌عنوان یک کالا - به‌عمل آورده بودیم بیشتر بود، اگر برای گروهی باعث اعجاب و شگقتی شد، از برای من چنین نشد. زیرا من از پیش بجز این گمانی نداشتم و می‌دانستم که تودهٔ مردم هرگز به‌محصول انجام وظیفهٔ فاضل‌ترین نویسندگان و مترجمان دیار خود به‌چشم یک کالا نمی‌نگرند، و آنها که در این مقام گرد آمده‌اند، پیش از آنکه قصد عرضه کردن کالائی را داشته باشند، نیت انجام وظیفه‌ئی دشوار را دارند.

از این گذشته، من به‌اقتضای شغل خویش، از اعتماد فرهنگیان و طبقهٔ تحصیل‌کرده و روشنفکر کشور نسبت به‌مؤسسهٔ کیهان، آگاهی داشتم و اقداماتی که مؤسسه و روزنامه کیهان تا به‌امروز در راه بهبود فرهنگ و وضع فرهنگیان کشور به‌عمل آورده است هرگز بر من پوشیده نبود؛ و اگر به‌عنوان نخستین کار مطبوعاتی خویش، سرپرستی شورای نویسندگان کتاب هفته را پذیرفته با علاقهٔ تام و تمامی همهٔ ساعات شبانروز خود را موقوف بدین کار کرده‌ام، این همه، جز اشتراک هدف من و مؤسسهٔ کیهان، انگیزهٔ دیگر نداشته است.

اکنون تلاش من و همکاران شورای نویسندگان کتاب هفته، تنها بر این اساس استوار است که به‌پاسخ این اقبال عظیم، هرچه بیشتر، مجلات کتاب هفته را با نظرات اصلاحی شما دوستان گرامی تطبیق بدهیم و چنانکه مشاهده می‌شود، از همین شماره:

۱- به‌صفحات کتاب افزوده شده است.

۲- کاغذ آن از نوع مرغوب‌تری انتخاب شده است، تا توقع گروهی از دوستان ما که به‌نفاست کتاب هفته اظهار علاقمندی کرده‌اند برآورده شده باشد.

۳- عدهٔ کثیری از خوانندگان به‌تأیید زیبائی جلد کتاب هفته، شکایت کرده‌اند که طلاکوبی روی جلد کتاب می‌ریزد و دوام زیادی ندارد. بطوری که مشاهده می‌کنید از این شماره روی جلد کتاب هفته به‌وسیلهٔ خاصی چاپ شده است که در کشور ما کاملاً بی‌سابقه است...

با این طریقهٔ جدید، نه تنها موضوع بی‌دوامی طلاکوبی روی جلد بکلی منتفی است بلکه به‌مقدار زیادی بر جلوه و زیبائی کتاب افزوده نیز شده است.

۴- افزایش نقاشی‌های متن کتاب نیز گام دیگری است که از این هفته برداشته‌ایم.

۵- من خود از این شماره به‌قولی که داده بودم وفا کرده‌ام.

در قلمرو دانش بشری

بخشی است که از این شماره به‌ضمائم کتاب هفته افزوده شده است.

۶- کتاب کوچه که مورد توجه اکثریت قریب به‌اتفاق خوانندگان قرار گرفته از این شماره گسترش بیشتری پیدا کرده است.

۷- در این شماره، علاوه بر متن اصلی کتاب، داستان کوتاهی نیز از ارسکین کالدول - نویسنده معاصر آمریکائی - به‌ضمائم کتاب افزوده شده است و این، کاری است که در مجلات آینده نیز ادامه خواهد یافت.

***

اینها کوشش‌هائی است که در فاصلهٔ میان جلد اول و دوم صورت گرفته است تا توجه خوانندگان هوشمند ما بی‌پاسخ نمانده باشد.

همهٔ دوستان گرانمایه‌ئی که اعضای شورای نویسندگان کتاب هفته را تشکیل می‌دهند، شب و روز در کارند تا مطالب جامعی از برای کتاب هفته آماده کنند. و هر هفته از یک نویسنده بزرگ ایرانی یا خارجی اثر تازه‌ای منتشر سازند. هیچ‌یک از ما جز این هدفی نداریم که هر شماره از کتاب هفته را چیزی مفید و آموزنده و زیبا و کامل تقدیم شما کنیم و امید و انتظار من آن است که شما خوانندگان عزیز نیز ما را از دریافت نظرات خود محروم نگذارید: - آنچه شما می‌خواهید و آنچه ما می‌توانیم انجام دهیم.

دکتر محسن هشترودی