دکتر گاشه

از irPress.org
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کتاب هفته شماره ۶ صفحه ۱
کتاب هفته شماره ۶ صفحه ۱
کتاب هفته شماره ۶ صفحه ۲
کتاب هفته شماره ۶ صفحه ۲

تصویر دکتر گاشه

ونسان ون‌گوگ

۱۸۵۳-۱۸۹۰

این تابلو که در سال ۱۸۹۰ نقاشی شده، ابتدا متعلق به مجموعه‌ی نقاشی دکتر گاشه بود. خانم مارگارت گاشه و آقای پول گاشه به سال ۱۹۴۹ آن را به موزه‌ی «لوور» اهداء کردند.

ون‌گوگ که مدتی در آسایشگاه بستری بود، پس از آن‌که آسایشگاه را ترک گفت، به دکتر گاشه، که رغبتی به درمان بیماران روانی داشت، مراجعه کرد... و در نامه‌ای‌ که به برادر خود می‌نویسد، دکتر گاشه را این‌گونه توصیف می‌کند: «دکتر گاشه خانه‌ای دارد، که لبریز از اشیاء کهنه و تیره‌رنگ است، اما تصویر امپرسیونیستی او از این وضع مستثنی است. امیدوارم که بتوانم تصویری از او نقش کنم. و چندی بعد می‌نویسد «مشغول نقاشی صورت و پیکر او هستم. بر سر او که پوشیده از موهای طلائی است، کلاهی سفید قرار دارد.»

ون‌گوگ یک طرح و دو تابلو از دکتر گاشه تهیه کرد. شیوه‌ی کار این دو تابلو آن‌قدر مختلف است، که حتا یکی از ناقدان در این‌که این هر دو کار «ون‌گوگ» باشد، شک کرده است. این تفاوت را باید محصول وضع روانی متغیر نقاش دانست.

کلاهی که دکتر گاشه به هنگام نقاشی این تصویر بر سر داشته، اینک در موزه‌ی لوور موجود است، و از جمله هدایائی است، که پول گاشه به موزه تقدیم کرده است.