جان اشتاین‌بک

از irPress.org
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کتاب هفته شماره ۴ صفحه ۶۵
کتاب هفته شماره ۴ صفحه ۶۵
کتاب هفته شماره ۴ صفحه ۶۶
کتاب هفته شماره ۴ صفحه ۶۶
کتاب هفته شماره ۴ صفحه ۶۷
کتاب هفته شماره ۴ صفحه ۶۷
کتاب هفته شماره ۴ صفحه ۶۸
کتاب هفته شماره ۴ صفحه ۶۸

نویسنده معاصر آمریکائی

فرار و چند داستان دیگر...

ترجمهٔ سیروس طاهباز

دربارهٔ جان اشتاین‌بک..........در صفحهٔ ۶۷

گل‌های داوودی..................................۶۹

فرار..............................................۸۳

مار..............................................۱۰۵

یورش...........................................۱۱۹

دو خواهر......................................۱۳۵


درباره نویسنده:

جان اشتاین‌بک John Steinbeck نویسنده بزرگ معاصر آمریکائی، به سال ۱۹۰۲ در سالیناس -یکی از دهکده‌های کوچک ایالت کالیفرنیا- به دنیا آمد. سخت دلبستهٔ زادگاه خویش است و شهرها و دهکده‌ها و کوه‌ها و رودخانه‌های کالیفرنیا را به تفصیل و گاه وجب‌ به وجب در آثار خود شرح کرده است.

چاپ اولین اثرش: فنجان طلایی، توفیقی کسب نکرد، اما کتاب‌های بعدی وی: مراتع بهشتی، به خدایی ناشناخته و درهٔ دراز و بالاخره خوشه‌های خشم شهرت و موفقیتی شایان به‌دست آورد.

با تجربیات تلخی که از زندگی اندوخته است، در کمال قدرت، جزئی‌ترین دقایق و حالات زندگی آدم‌های دردکشیده را شرح می‌کند بی‌‌آن‌که وصف این چنین حالات و دقایقی، هیچگاه، جنبهٔ ملال‌آور به خود گیرد. زیرا رنگ شاعرانه‌ئی که در نوشته‌های او موج می‌زند، گاه قسمتی از یک اثر او را به شعری دلنشین یا پرده‌ئی نقاشی شباهت می‌دهد.

***

اشتاین‌بک را به نقاشی چیره‌دست مانند کرده‌اند که در نوشته‌های خاموش خویش به صحنه‌های گذرای طبیعت جان می‌تواند بخشید. پزشکی دقیق است که پنهانی‌ترین تغییرات درونی آدم‌ها را از چشم تیزبین فرو نمی‌گذارد.

نوشته‌های اشتاین‌بک گاه آن‌چنان طبیعی و زنده است که خواننده صدای نفس آدم‌های داستان و گرمی هوائی را که در آن نفس می‌کشند می‌تواند احساس کند، صداقت او، دوستی فراوانش با آدم‌ها، و اعتمادی که به نسل آینده دارد، به او در توصیف «دنیای کودک» نیرویی اعجاز‌آمیز می‌بخشد.

گاهی پسربچه‌ها قهرمانان اصلی داستان‌ اویند؛ و در این حال، اشتاین‌بک به شیوه‌ئی معجزه‌آسا توانسته‌ است از زبان آنان سخن بگوید، اندیشه‌ها و استنباطاتشان را باز خواند و جهان را از دریچه چشم آنان بازنگرد.

ناتوی قرمز در این زمینه، اثری نمونه است.

***

کتب دیگر او: موش‌ها و آدم‌ها، شب تاریک، بمب‌ها را رها کنید!، ماه پنهان است؛ آخرین کتابش: تابستان نارضائی‌ما، نام اشتاین‌بک را در ردیف چیره‌دست‌ترین نویسندگان جهان قرار داده است.

کتاب حاضر -که در اصل درهٔ دراز نام دارد، مجموعه‌ئی است که اشتاین‌بک بهترین داستان‌های کوتاه خود را (به سلیقه خود) در آن گردآورده است.

از این مجموعه، به جهاتی، تنها پنج داستان گل‌های داوودی، فرار، یورش، و مار را انتخاب کرده‌ایم. داستان دو خواهر نیز که از مجموعهٔ چمنزارهای بهشت انتخاب شده، از جمله زیباترین آثار اوست.