بحث:کیهان‌پیمائی ۲

از irPress.org
پرش به ناوبری پرش به جستجو

این مقاله با استاندارد شیوه‌ی نگارش خود مجله پر از ایراد نگارشی‌است از جمله کلماتی که بی‌جهت به ‌هم چسبیده‌اند مثل:‌ درثانیهمی‌باشدو امثالهم. آیا کیلومتر در ثانیه که غلط است و باید کیلومتر بر ثانیه باشد را تصحیح می‌کنیم یا نه؟ غلطه‌هایی از این دست در متن مقاله هست که به عنوان یک متخصص در دانش فیزیک می‌بینم اما نمی‌دانم بین وفاداری به متن و وفاداری به علم کدام را انتخاب کنم. --‌BA}{AR ‏۵ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۰۵:۴۵ (PST)

صفحه‌‌ی ۲ بخش سرعت مداری خط ۴ بعد از «برای آن» یک «که» لازم است تا جمله مفهوم باشد. به نظر من «که» از قلم افتاده. من اضافه کردم. --‌BA}{AR ‏۵ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۰۶:۰۷ (PST)

دلیل‌ش این است که این مقاله از «کتاب هفته» است، که خیلی قدیمی‌تر از «کتاب جمعه» است. غلط‌هایی مثل به‌هم چسبیدگیِ کلمات را درست کنید لطفاً. و اینکه «ها»ی جمع با کلمهٔ قبل‌ش فاصلهٔ مجازی داشته باشد (البته اگر در متن به صورت بدون فاصله نیامده است) و بین «می / نمی» و «فعل» فاصلهٔ مجازیِ باشد. غلط‌هایی از این دست که لغات را تغییر دهیم را اصلاح نمی‌کنیم. اما شاید بد نباشد در بحث مطرح کنید. خیلی ممنون.--Mohaddese ‏۵ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۰۶:۱۰ (PST)
من هم با محدثه موافق‌ام. به نظرم چیزهایی مثل نیم‌فاصله بعد از «می» را اصلاح کنیم، اما مثلاً «کیلومتر در ثانیه» را مثل اصل بنویسیم. و به هر حال خوب است موارد اینطوری را در صفحهٔ بحث مطرح کنیم. --فرزانه ‏۵ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۰۶:۴۹ (PST)

مطلبی که الان به‌ آن برخوردم عبارت «این خورشید آفتابی کوچک و قرمز است.» در خط سوم از پایین پانویس چهارم از صفحه دو است. این عبارت به وضوح غلط است و اصطلاح معمول اخترفیزیک برای این ستاره «کوتوله قرمز: [Red Dwarf [http://en.wikipedia.org/wiki/Red_dwarf است. من برای توضیح این غلط آشکار ترجمه یک پانویس روی این پانویس می‌نویسم.--‌BA}{AR ‏۵ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۲:۲۳ (PST)

ممنون از دقت‌تان به صحت علمی مطالب. من حساسیت‌تان را می‌فهمم، اما توجه کنید که این مجله‌ای اجتماعی-ادبی است و بیش از ۳۰ سال پیش منتشر می‌شده. اصطلاح «کوتولهٔ سرخ» احتمالاً آن زمان هنوز در فارسی چندان رایج نبوده. بعید است کسی به این مقاله به عنوان مرجع علمی فیزیکی نگاه کند. اگر کسی امروز بخواهد در مورد کوتولهٔ سرخ اطلاعات علمی پیدا کند به منابع جدید و معتبر مراجعه می‌کند. تصور من این است که این مقاله ارزش تاریخی دارد و به این درد می‌خورد که ببینیم مردم باسواد غیرمتخصص در دههٔ پنجاه شمسی در ایران چه جور مطالب علمی‌ای می‌خوانده‌اند. مثلاً تصور کنید کتابداری برود و در یک اطلس جغرافیایی متعلق به قرن هفدهم مرز کشورها یا شکل دریاها را اصلاح کند، یا نام جدید شهرها را کنار نام قدیم‌شان بنویسد. قطعاً کار او را تأیید نمی‌کنیم. به همین دلیل تا حد ممکن به متن مقاله وفادار می‌مانیم، علی‌رغم اینکه با دانش امروز به نظرمان غلط آشکار بیاید. خوشحال می‌شوم اگر نظر مخالفی دارید بگویید. --فرزانه ‏۵ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۶:۲۹ (PST)

حرفتان صحیح است. پانویس را برداشتم. اما قیاس‌تان اشتباه است. یه ستاره کوچک سرخ، فقط یک ستاره کوچک به رنگ سرخ است. اما یک ستاره کوتوله‌قرمز یک کلاس از ستاره‌هاست و تنها یک نام نیست.--‌BA}{AR ‏۷ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۳:۱۷ (PST)

برای شماره‌گذاری لاتین کد به‌خصوصی هست؟ در این متن جداول به لاتین شماره‌گذاری شده‌اند.--‌BA}{AR ‏۵ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۲:۵۰ (PST)

متأسفانه روی صفحه‌کلید استاندارد فارسی ارقام لاتین نداریم. برای وارد کردن ارقام لاتین مجبورید زبان را عوض کنید. --فرزانه ‏۵ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۶:۲۹ (PST)


در صفحه پرستو یا فرزانه دیدم جدول درست کرده‌بودید. شکل ها و جداول این مقاله را چطور باید اینجا پیاده‌سازی کنم؟ --‌BA}{AR ‏۵ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۳:۰۲ (PST)

جدول را می‌توانید اینطوری درست کنید. لازم نیست نگران شکل‌ها باشید. فرض بر این است که تصویر اسکن شدهٔ صفحات در کنار متن تایپ شده در دسترس است. --فرزانه ‏۵ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۶:۲۹ (PST)

ممنون. پس جداول را هم همانطور که در صفحات اسکن ‌شده هستند باقی می‌گذاریم؟--‌BA}{AR ‏۷ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۳:۱۷ (PST)

تا الآن اینطور بوده که جداول را پیاده کرده‌ایم. اگر دوست دارید پیاده کنید. اگر ترجیح می‌دهید به جای جدول کشیدن در ویکی مشارکت دیگری بکنید، من یا هر کاربر دیگری که بازنگری می‌کند جدول را رسم می‌کند. محدثه استاد جدول کشیدن است :) --فرزانه ‏۷ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۴:۱۶ (PST)
پس من استتوس مقاله را به ناقص تغییر دادم.--‌BA}{AR ‏۹ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۰۵:۱۸ (PST)

صفحات حاوی جدول

  • صفحه‌هایی که جدول‌های ۳ و ۴ و ۵ در آن‌ها بودند را کنار هم گذاشتم تا جدول‌ها کامل نشان داده شوند، اما به خاطرِ هم اندازه نبودن صفحه‌ها و فاصلهٔ زیادی که باهم دارند به نظر خوب نشده. بگذارم همین‌جور بمانند، یا دوباره به حالت قبل برگردانم‌شان؟--Mohaddese ‏۱۱ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۰۶:۰۴ (PST)
خیلی خوبه. فقط باید صفحات ۱۵۶ و ۱۵۷ را هم‌اندازه کنیم. --فرزانه ‏۱۱ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۲:۱۴ (PST)

کسرِ ریاضی

  • الگوهای فرمول‌های ریاضی (مثل کسر) درون جدول کار نمی‌کنند؟ در جدول ۱ خانه‌ای که خالی است، یک کسر نوشته بودم.--Mohaddese ‏۱۱ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۰۶:۲۸ (PST)
اینجا امتحان کنیم؟ --فرزانه ‏۱۱ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۲:۱۵ (PST)


جدول I
برخی اختران رصد شده
نام روشنائی (واحد روشنائی = روشنائی خورشید = ۱) فاصله خورشید

بال نوری

کوکب آلفای قنطورس ۱ ۳ و ۴
ستاره برنارد ـ ـ و ۶
ولف ۵۳۹ <math>\frac{1}{60000}</math> ۷ و ۷
لویتن ۸ - ۷۲۶ ـ ۹ و ۷
لالاز ۲۱۱۸۵ ـ ۵ و ۸
سیریوس ۲۳ ۷ و ۸
پروسیون A ۶ ۳ و ۱۱
التائر (الطائر) ۸ ۵ و ۱۶
ارگو ۵۲۰۰ ـ و ۱۸۰
دنب ۶۶۰۰ ـ و ۶۴۰
ریجل (الرجل) ۲۳۰۰ ـ و ۶۵۰
بتلگوز ۱۳۰۰۰ ـ و ۶۵۰

انگار ارقام فارسی قبول نمی‌کند. عجب ماجرایی :( :( --فرزانه ‏۱۱ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۲:۲۱ (PST)

ئه! ناراحت نشو خب. من فعلاً کسرها رو این‌جور می‌نویسم ۲ / ۱ (یک دوّم). مثلاً در جدول ۳ کسر زیاد داریم.--Mohaddese ‏۱۲ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۰۲:۴۱ (PST)


اشتباهات (علمی) در متن

در مقاله گفته شده:‌ "سرعت مداری مساوی است با تقریباً ۷ درصد سرعت ترک. (به‌طور صحیح، سرعت ترک برابر است با سرعت مداری دایره‌ای ضرب در رادیکال ۲)". رادیکال ۲، حدوده ۱.۴۱ هست (یعنی مقدارش از یک بزرگ‌تره). در حالی که عبارت بیرون پرانتز می‌گه سرعت مداری ۷ درصد سرعت ترک‌ه (یعنی نسبتا خیلی کوچک‌تر از سرعت ترک‌ه)...--امیر ‏۲ اکتبر ۲۰۱۲، ساعت ۱۳:۵۳ (PDT)

صفحه‌ی ۱۴۹: "منظومه شمسی باسرعتی برابر ۲۷۸ کیلومتر در ثانیه حول مرکز کهکشان دوران می‌کند و دویست میلیون سال نوری طول می‌کشد تا یکبار دور مرکز دوران کند."

سال نوری واحد فاصله است نه واحد زمان! احتمالا منظور دویست میلیون سال نوری بوده است...--امیر ‏۴ اکتبر ۲۰۱۲، ساعت ۱۶:۰۵ (PDT)