قطره قطره ۳۴

از irPress.org
نسخهٔ تاریخ ‏۷ ژوئن ۲۰۱۲، ساعت ۱۶:۱۸ توسط Mohaddese (بحث | مشارکت‌ها) قطره قطره ۳۴» را محافظت کرد: بازنگری شده و مطابق با متن اصلی است. ([edit=sysop] (بی‌پایان) [move=sysop] (بی‌پایان)))
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کتاب جمعه سال اول شماره ۳۴ صفحه ۱۴۶
کتاب جمعه سال اول شماره ۳۴ صفحه ۱۴۶
کتاب جمعه سال اول شماره ۳۴ صفحه ۱۴۷
کتاب جمعه سال اول شماره ۳۴ صفحه ۱۴۷
کتاب جمعه سال اول شماره ۳۴ صفحه ۱۴۸
کتاب جمعه سال اول شماره ۳۴ صفحه ۱۴۸


زیرنظر: الف. آذر


نشانی گنج آسمانی

یکی از دانشمندان «ناسا» در کنگره اخترشناسی منعقد در ایالت یوتا آمریکا فاش کرد که از طریق آزمایش‌های طیف‌ نگاری وسیله ماهوارهٔ علمی IUE، معلوم شده است در ستارهٔ آبی و سفیدی به‌نام «کاپا کانکری» Kappa Cancrii که وسیلهٔ چشم غیرمسلح نیز قابل رؤیت است، صد میلیارد تن طلا وجود دارد. فاصله این ستاره تا زمین «همه‌اش» ۱۷۵ سال نوری است.


خفگی در آب

دانشمند آمریکائی یمزوف Yemzof استدلال کرده است که خفگی در آب سر کم‌تر از خفگی در آب گرم صورت می‌گیرد، زیرا هنگام غرق شدن در آب سرد، تماس آب با صورت در اعصاب تحریکی ایجاد می‌کند که عکس‌العمل آن کند شدن حرکت خون حامل اکسیژن به‌سوی مغز و قلب و عروق است و نیاز بدن را به‌اکسیژن کاهش می‌دهد و قدرت فرد را در مقابلهٔ با خفگی در آب بیش‌تر می‌کند و در نتیجه ساعات زیادتری را می‌تواند زنده بماند و طول زمان امید به‌نجات او فزونی می‌یابد. بدیهی است که این توانائی، به‌قدرت دستگاه عصبی نیز وابسته است که به‌طور نسبی نجات جوانان را از پیران بیش‌تر می‌کند.


شناخت حیات در کرات دیگر

پیدایش حیات و موجودات زنده متکی بر وجود مواد آلبو مینوئیدی است که از چهار عنصر اصلی اکسیژن، هیدرژن، کربن و ازت و دسته‌ئی عنصر فرعی مثل فسفر، گوگرد، آهن و غیره تشکیل می‌شود. این عناصر باید فرصت جا‌به‌جائی و تحرک و تلاقی داشته باشند تا به‌کمک آب که حاوی حلول عناصر ضروری است مجموعهٔ مناسبی از موجودات زنده و ذی‌حیات بسازند. هرگاه مواد اصلی ترکیبات آلبومینوئیدی در کرات و سیارات دیگر شناخته شود، بی‌آنکه چشم آدمی به‌موجود زنده‌ئی بیفتد می‌تواند فرض وجود چنین موجوداتی را در کرهٔ مزبور بپذیرد ولی نحوهٔ رشد و نسبت ترقی موجودات کرات دیگر و این که شباهتی به‌موجودات نظیر کرهٔ زمین داشته باشند قابل پیش‌بینی نیست.


بمب نوترونی

بمب نوترونی جدیدترین جنگ افزار هسته‌ئی است که قدرت کشتار آن بسیار است. آنچه در ساختمان این بمب مورد نظر بوده قدرت کشتار زیاد و همچنین قابلیت کنترل عوارض آن نسبت به‌افراد خودی است. زیرا با توجه به‌بعد امواج تشعشعی، هنگام استفاده از بمب، امکان حفاظت سربازان دوست قابل ارزیابی بوده با اسباب موج‌زدا آثار آن را کم یا فاصله را نسبت به‌میدان فراگیری امواج تشعشعی بمب زیادتر می‌کنند. درحالی که این امکان در سلاح‌های هسته‌ئی پیشین وجود ندارد. آثار ناشی از بمب نوترونی عبارت از تغییرات یونی (یونیزاسیون) است که در جسم آدمی به‌صورت تخریب کروموزوم سلول‌ها، معدوم کردن سلول‌های عصبی، تورم سلول‌ها و غدد داخلی، و ممانعت از رشد بافت‌زای بدن جلوه‌گر می‌شود.


خاصیت دوگانه الکل

پژوهشگران یکی از بیمارستانهای ایالت ماساچوست و محققان دانشگاه هاروارد آمریکا بر اثر تحقیقات تازهٔ خود به‌نتایج شگفت‌انگیز مصرف الکل در افراد پی برده‌اند؛ براساس این تحقیقات، صرف الکل باعث افزایش ترشح هورمن LH که از غدهٔ هیپوفیز فرمان می‌گیرد شده نیاز بدن را به‌ترشحِ تستوسترون (هورمون تنظیم‌کننده فعالیت جنسی) زیاد می‌کند و در عین حال در قبال نیاز افزون شدهٔ بدن به تستوسترون، بیضه‌ها قدرت کارآئی و تولید خود را در حد نیاز کاذب از دست می‌دهند و نتیجتاً عقیم‌شدگی و نازائی پیش می‌آورد.


نوعی دادگری

اقوام بدوی برای پیگیری جرم و مجازات مجرم روش‌های خاص خود دارند، فی‌المثل اگر تلاش‌های فردی منجر به‌کشف جرم نشود با ایزدان شور می‌کنند و این امر به‌صور عجیبی تحقق می‌پذیرد. با فرض این که جسد مقتول هنگامی که بر دوش افراد قبیله حمل می‌شود با حرکات خاصی قاتل خود را از بین شرکت‌کنندگان در مراسم تدفین معرفی خواهد کرد؛ با شگردهای خاص روانی، قاتل را که پیشاپیش دلهرهٔ شناخته شدن دارد با تأثرات و واکنشی که نشان می‌دهد می‌شناسند و اگر قاتل در قبیله دیگری باشد سطح گور مقتول را به‌دقت صاف می‌کنند و جهت اولین مورچه‌ئی را که بر آن بگذرد نشانه‌ئی به‌حضور قاتل در دهکده واقع در امتداد آن جهت تلقی کرده به‌سوی قبیلهٔ موردنظر حرکت می‌کنند و عدالت اجرا می‌شود!


تورب و زغال سنگ

تورب نوعی زغال سنگ است که در مانداب‌ها به‌وجود می‌آید. یک نوع خزه سطح باتلاق را می‌پوشاند و سطح بعضی از مانداب‌ها با نوع دیگری از گیاهان مثل جگن و دم اسب پوشیده می‌شوند که به‌سرعت رشد می‌کنند.

به‌تدریج قسمتی از این گیاهان در باتلاق فرو می‌رود و می‌پوسد و به‌اعماق باتلاق کشیده می‌شود. و با انباشته شدن بر هم ذخیره‌ئی را تشکیل می‌دهد که به‌علت فشردگی سطح مانداب سخت می‌شود و قدرت سوختن پیدا می‌کند. تورب از زغال سنگ نرم‌تر است. زغال سنگ هم به‌سبب فشرده شدن بقایای شاخ و برگ درختان جنگلی که به‌عمق رودخانه‌ها سرازیر می‌شود و به‌علت گذشت زمان و چین خوردگی زمین در عمق بیش‌تری قرار می‌گیرد پیدا می‌شود. بقایای گیاهان و فسیل شاخ‌وبرگ‌ها در قشر زغال سنگ دیده می‌شود. البته زمان تبدیل شدن خزه در باتلاق و گیاه در عمق زمین میلیون‌ها سال طول می‌کشد.


اشعهٔ ایکس

شاید مفیدترین اشعه‌ئی که تاکنون کشف شده، اشعهٔ رنتگن باشد و کاربرد آن در پزشکی از دردهای ناشناختهٔ پیشین پرده برداشته آدمی را به‌طول عمر خود امیدوارتر کرده است. شکل گرفتن این اشعه بدین صورت است که هرگاه نیروی برق از بالن حاوی گاز رقیق بگذرد الکترون‌های آزاد شده از خلال گاز گذشته به‌بدنهٔ بالن برخورد می‌کند و امواج تازه‌ئی به‌وجود می‌آید که نحوهٔ نفوذ و قدرت عبور آن در اجسام با سایر گازها به‌طور مشخصی فرق کرده و متفاوت است. اشعهٔ ایکس وسیلهٔ رنگتن دانشمند آلمانی در سال ۱۸۹۵ میلادی کشف شد.


دادوستد درختان با طبیعت

از موجودات طبیعی، تنها درختان هستند که با بازده مناسب در قبال مصرف مواد حیاتی کره زمین مقدار معتنابهی اکسیژن و قند و اکسید کربن و آب تولید کرده تعادل زمین را حفظ می‌کنند. دست اندرکاران علوم گیاهی بر آورد کرده‌اند که سالیانه درختان دنیا به‌تقریب ۵۵۰ میلیارد تن اکسیژن، ۵۱۰ میلیارد تن قند، ۳۱۰ میلیارد تن آب و ۷۵۰ میلیارد تن اکسید کربن تولید و عرضه می‌کنند.


باد چیست

تابش خورشید بر تمام قسمت‌های زمین یکسان نیست. آن قسمت از زمین که در معرض تابش مستقیم خورشید است گرم‎تر از قسمتی است که آفتاب بر آن نمی‌تابد، و زمینی که گرم شود هوای بالای خود را گرم می‌کند و هوای گرم سبک شده با حرکت به‌نقاط بالاتر جا خالی کرده به‌جای آن هوای سرد که در معرض تابش خورشید نبوده از قسمت‌های مجاور جایگیر می‌شود. این تغییر مکان در امتداد سطح زمین تولید باد می‌کند. اگر شدت باد کم باشد نسیم پدید می‌آید و اگر شدید باشد، توفان نام می‌گیرد. تند بادهائی که از سوی بیابان و سرزمین خشک بوزد، بی‌باران است و اگر تندباد از سوی کشتزار یا دریاچه بوزد با داشتن بخار آب کافی در شرائط مساعد بارش ایجاد می‌کند.


سرطان گیاهی

دانشمندان مدت‌ها است فهمیده‌اند که گیاهان نیز به‌چند نوع سرطان مبتلا می‌شوند. دکتر جرج لوکوسکی یک ورقه مس به‌گرد گیاهان مبتلا به‌سرطان می‌کشد و آن‌ها را معالجه می‌کند. به‌نظر می‌رسد استوانهٔ مسی که بدین طریق گرد گیاه به‌وجود می‌آید تشعشات و امواج بسیار کوتاه سطح زمین – نظیر اشعهٔ گاما – را جذب کرده به‌گیاه انتقال می‌دهد. به‌احتمال قوی، این ورقهٔ مسین اشعهٔ دیگری را که به‌مراتب نافذتر و قوی‌تر از اشعهٔ گاما و شبیه تشعشعات ماوراء زمینی است جذب و به‌گیاه منتقل می‌کند و اثر شفابخشی به‌جای می‌گذارد. قدرت این تشعشعات در روز و شب یکسان است و این مسأله اثبات می‌کند که منبع آن‌ها خورشید نیست و حدس زده می‌شود که همین تشعشعات تعادل بین سلول‌های سالم و بیمار را برقرار می‌کنند. بعد از دو هفته که ورقه مسی گرد گیاهان مبتلا کشیده شد، غدد سرطانی بزرگ سست می‌شوند و به‌زمین می‌افتند.